S. Cansu ERGİN

Dansçı-Koreograf-Eğitmen

 

1983, İzmir

 

canzoss@gmaıl.com

+90 (539) 598 90 45

Yabancı Diller

 

İngilizce (Çok İyi)

Almanca (İyi)

EĞİTİM

 

2019-

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Güzel Sanatlar Enstitüsü, Sahne Sanatları Anasanat Dalı

sanatta yeterlilik/doktora Programı

İstanbul

2014 – 2017,

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Güzel Sanatlar Enstitüsü, Sahne Sanatları Anasanat Dalı

Modern Dans Yüksek Lisans Programı

İstanbul

 

2010 – 2012,

Forum Danca - PEPCC 

(Choreographıc Creatıon Dance Research and Traınıng Advanced Programme)

Dırected by Crıstına Santos

Lısbon, Portugal

 

2008 – 2010,

Duncan Center Conservatory

State Conservatory of Contemporary Dance

Dırected by Mıchal Zahora

Praha, Czech Republıc

 

2007 - 2008,  

Danceworks Berlın

Berufsfachschule für Modern Tanz

Dırected by Ellys

Berlın, Germany

 

2002 - 2007,  

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Mikrobiyoloji Ana Alt Bilim Dalı

İzmİr

1995 - 2002,  

Bornova Anadolu Lisesi

Izmİr 

2010 - present

2010 - present

SERTİFİKA PROGRAMLARI

 

2015,

Graham Technıque and ıntensıve Traınıng

 Martha Graham Dance Company 

İzmİr

       

2014,

Repertuary Traınıng and Performance

Martha Graham Dance Company

İzmİr

2011,

Movement Research

Sofıa Dıas

Lısbon, Portugal

           

2007,

ıntensıve Repertuary Traınıng

Nına Patrıcia Haenel

Essen, Germany

 

1989 - 2008,

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel ULİS Bale ve Dans Akademisi

Güniz Tanker, Diler Ünal.

İzmİr

         

                         

 

KATILDIĞI WORKSHOPLAR

 

2019, STELLA  ZANNOU 

PROFI TRAINING, TANZ FABRIK (Berlın, germany)

2018, Andre Soares

REUNION PERFORMANCE BIENNUAL (Lısbon, Portugal)

 

2018, Heıdı weıss 

Marameo Dance Studıo (Berlın, germany)

2018, Sonıa Rodrıguez

PROFI TRAINING, Marameo Dance Studio  (Berlın, germany)

2017, Andre Soares

bodywheather, Reunıon Festıval (Lısbon, Portugal)

2016, Terı Jeanette Weıkel

Fıllımıt Platform (Zdjar, Czech Republıc)

2013, Martha Graham Dance Company Workshop

(Izmir)

2012, Marıa Hassabı & Robert Steıjn

EıM (Europe ın motıon resıdency) (Utrecht, Holland)

       

2012, Hans Thıes Lehmann

dramaturgy, Marıa Matos Theater (Lısbon,Portugal)   

     

2011, Sofıa Dıas

movement research, Forum danca ( Lısbon,Portugal)

 

2010, Tobby Benett

Duncan center Conservatory Teachers Workshop, (Prague, Czech Republıc)

2010, Joe Allegado

Limon Technıque (Prague, Czech Republıc)

2010, Vaclav Janecek

Dot 504 Dance Company Profıtraınıng Ballet Class, (Prague, Czech Republıc)

2010, Nına Brzarodova

 Dot 504 Dance Company Profıtraınıng Ballet Class, (Prague, Czech Republıc)

2010, Jarek Cemerek

Dot 504 Dance Company Profıtraınıng Modern Class, (Prague, Czech Republıc)

       

2010, ınakı Azpıllaga

Contemporary Technıque,Partnerıng -Istanbul Dance Platform

       

2010, Ted Stoffer

composıtıon, Istanbul Dance Platform

 

2010, Elısabett Corbet

Ballet, Forsythe,

 

2009, Sımone Sandronı (Deja Donne)

 Duncan Center (Prague, Czech Republıc)

2009, Marıko Tanebe

Body Mınd Centerıng (Prague, Czech Republıc)

       

2009, Tomeo Verges

Body Awareness and Actıng (Prague, Czech Republıc)

       

2008, Berrak Yedek

Orkesztıka Alapıtvanıy Coachıng Resıdence Program (Budapest, Hungary)

 

2008, tamas morıcz

Forsyte ımprovısatıon Technık, dock 11 (Berlın, Germany)

 

2008, Chrıstıan Swam

ballett, dock 11 (Berlın, Germany)

       

2008, Maya Lıpsker (gaga) 

Marameo (Berlın, Germany)

       

2008, Norman Douglas

Marameo (Berlın, Germany)

     

2008, Clınt Lutes 

Marameo (Berlın, Germany)

          

2008, Eva Blazıckova

Duncan Technıque (Istanbul, Turkey)

     

2008, Zeynep Tanbay Dance Project Profıtraınıng

AkSanat (Istanbul, Turkey)

 

2007, Çağdaş Türk Dansı Araştırma Laboratuarı/ÇATDAL (Istanbul, Türkiye)

 

2006, Balkan Dance Platform Lokomotıva Scopje, Macedonıa

DANS GELİŞİMİ

 

2014- 2017

 MİMAR SİNAN  GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ            

 Güzel Sanatlar Enstitüsü, Sahne Sanatları Anasanat Dalı                        

Modern Dans Programı                       

 Yüksek Lisans                       

 Eser Metni: Susan Klein Methodu Rehberliğinde Otobiyografik Solo                        

 Danışman: Doç.Dr. Tuğçe Tuna 

     

2010 - 2012

 FORUM DANCA –PEPCC (LISBON, PORTUGAL)                      

Directed by Cristina Santos     

Çağdaş dans teknikleri; bale, yoga, chi kung, ses, doğaçlama, kompozisyon, repertuar seminerleri; tiyatro ve müzik  seminerleri, yaratıclık atölyeleri, rezidans, teorik seminerler (dans tarihi, sanat tarihi, sanat teorisi, felsefe); plastik sanatlar/video; ışık tasarımı, prodüksiyon, gösteriler, performanslar…

Madelena Victorino, Loic Touze, Jeremy Nelson, João Fiadeiro, K.J.Holmes, Lisa Nelson, Margarida Bettencourt, Meg Stuart, Miguel Pereira, Mark Tompkins, Vera Mantero , Francisco Camasho ,Patricia Portela, Todd McQuade, Rita Natalio, Joao Tabarra, Nuno Rebello, Margarida Mestre ,Tiago Rodrigues,jennifer Lacey,Maria Ramos,Sofia Dias&Vitor Roriz,Marta Silva,Slyvia ijmer,Teresa Ranieri,Cristina Rizzo,Vania Rovisca,Nelson uerreiro

       

2008 - 2010 

DUNCAN CENTER CONSERVATORY (PRAGUE, CZECH REPUBLIC)

Directed by Michal Zahora

(Duncantechnik, Contemporary Technik, Ballett, Improvisation, Limon Tecnique with Michal Zahora, Eva Blazickova, Joe Allegado, Lamin, Berrak Yedek, Lea Svejdova, Dora Hostova, Veronika Rinowsky)

       

2007 - 2008

 DANCEWORKS (BERLIN, GERMANY)

 Directed by Ellys

 (Graham technik, Horton Technik, Yoga, Release Technik, Ballett, Improvasition, Jazz with Ellys, Wendy Taylor, George Younger, Kathinka Sonneborn, Ana Maria Lima, Andy Arndt)

 

 Etkinlik Görevleri

2017-2018 PORTİZMİR4 | NEFES - Uluslararası İzmir Güncel Sanat Trienali Dans Proje Koordinatörü

Idans 2012 İstanbul Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali Koordinatörü

 

 Ödüller

  

 2011, Budapeşte Szolo Duo Uluslararası Dans Festivali En İyi Performans ve Koreografi Ödülü

 2012, Jardin d’EUROPE tarafından ”percolation” peformansının eserleştirilmesi

 2017 - Prag The NewEurope Dance Festival and Jarmila Jerabkova Awards Choreographic Competition Organizasyonu 3.lük Ödülü

 

     Öğreticilik Deneyimleri

       

  • ankara üniversitesi devlet konservatuvarı, Çağdaş Dans Günleri Çağdaş Dans Tekniği Atölyesi, ankara (2018)

  • Workshop of contemporary dance technique in Lisbon,Portugal (2018)

  • Tiyatro Medresesi, Çağdaş Dans Olgusu ile Tanışma ve Beden Farkındalığı Atölyesi (2017, 2018)

  • tiyatro medresesi, dansla eğitim kampı (2018)

  • ODTÜ, Çağdaş Dans Günleri Çağdaş Dans Tekniği Atölyesi (2017, 2018)

  • YTÜ Sahne ve Tasarım Fakültesi Çağdaş Dans Bölümü 

  • DEÜ Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü Çağdaş Dans Dersleri (2015, 2016, 2017, 2018)

  • Ege Üniversitesi Dans Tiyatro Kulübü

  • Teaching dance lessons in Prague,Czech Republic in Stagestar Theater school and Prague International Choir

  • Teaching dance lesson in Santa Casa in in Lisbon,Portugal

  • TOBAV Çağdaş Dans Eğitimleri (2015, 2016, 2017, 2018)

  • Sanatölye Varyant ve Açık Stüdyo'da çağdaş dans eğitimleri 

  • İzmir ve Çanakkale de okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik eğitimler

      

Performans Deneyimleri

 

Koreograf ve Dansçı olarak:

 

2019,

"JUMPFLYTIGHTENGLIDE"

Piyano: Rieko Okuda (JP)

Soprano Saksafon: Norbert Stammberger (D)

RİTİM: ALEKSANDAR SKORIC (SLO)

Görsel: KATİA VONNA BELTRAN (FR)

ULUSLARARASI MÜNİH ÇAĞDAŞ DANS FESTİVALİ

Schwere Reiter, Münih, Almanya

2019,

"ARAF"

PİYANO VE VİYOLA: RIEKO OKUDA

Ritim: Sami Hosseini

AZİZ VUKOLOS KİLİSESİ, İzmir

 

2019,

"AHVAL"

Ritim: Sami Hosseini

NAZIM HİKMET KÜLTÜR MERKEZİ, İzmir

 

2018,

"PERVASIZ" 

TAKSAV 7.ULUSLARARASI TİYATRO Festivali AÇILIŞ PERFORMANSI

MİMARLIK MERKEZİ, İZMİR

2018,

"Glimpse" 

(Re)union Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali

Rua das Gaivotas, Lizbon

2018,

"MEKAN HİKAYELERİ VE BEDENİN EKİNOKSU"

HİKAYE: EMEL KAYIN

 Ritim: Sami Hosseini

Portİzmir4 Güncel Sanat Trienali

K2 Urla Nefes Alanı, İzmir

2018,

"Pervasız"

 Ritim: Sami Hosseini

Nazım Hikmet Kültür Merkezi, İzmir

2018,

"Glimpse" & "Everlasting"

The NewEurope Dance Festival (Özel Gösterim)

Divadlo Archa, Prag, Çekya

2018,

"Karşıtlıklar"

 Ritim: Sami Hosseini
Sanat Yönetmeni: Ahmet Akdeniz

 36.Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri

 Tire

2018,

"The Well/Kuyu"

 II. İzmir Tek Kişilik Oyunlar Festivali

 İzmir Sanat, İzmir

 

2017,

"Otantik"

 Çello: Gülşah Erol

 Ritim: Sami Hosseini

 Salt Galata, İstanbul

2017,

"The Well" & "Everlasting"

 The NewEurope Dance Festival and

 Jarmila Jerabkova Awards Choreographic Competition

 Prag-Çekya

 

2017,

"Nefes"

 Çello: Gülşah Erol

 Ritim: Sami Hosseini         

Elektroakustik Müzik: Mehmet Can Özer

Portİzmir4 Güncel Sanat Triena

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir

 

2017,

"GoRunJumpFly"

Piyano: Rieko Okuda

 Soprano Saksafon: Norbert Stammberger

Görsel: Dafne Narvaez

Schwere Reiter, Münih, Almanya

2017,

"Beden"

Çello: Gülşah Erol

 Ritim: Sami Hosseini         

 Elektroakustik Müzik: Mehmet Can Özer

 Portİzmir4 Güncel Sanat Trienali

 Ayavukla Kilisesi, İzmir

2017,

"Nefes"

 Elektroakustik Müzik: Mehmet Can Özer

Portİzmir4 Güncel Sanat Trienali

K2 Urla Nefes Alanı, İzmir

2017,

"Dalgalar"

 Açık Stüdyo, İzmir

2017,

"Kuyu / The Well"

 18. Szolo Duo International Festival

 Mu Szinhaz, Budapest

 

2016,

"Hare"

 Piyano : Cemile Cabbar

Ritim : Sami Hosseini            

Ayavukla Klisesi, İzmir

2016,

"Artizzz Talk"

Şafak Ersözlü & Cansu Ergin

Açık Stüdyo, İzmir

2016,

"Bağlantı"

 İzmir Sanat

 

2016,

"Kuytu"

Ritim : Sami Hooseini

Açık Stüdyo, İzmir

 

2016,

"Pervasız"

(R)eunion Festival

 Alkantara, Lisbon, Portugal

 

2016,

"Doğaçlama Dans ve Müzik"

 Ritim: Sami Hosseini          

 İzmir Otomobilsiz Kent Günü

 Plevne Bulvarı, İzmir

 

2016,

"Fillimit"

Creation with Veronica Santiago (Venezuela)

 KoresonDance Festival, Zdar, Czech Republic

 

2016,

"Yeni"

 Aziz Vukolos (Ayavukla) Kilisesi, İzmir

 

2016,

"Süzülme/Percolation"

 İstanbul Dans Platformu, İstanbul

 

2016,

"Senem Diyici ile Doğaçlama"

Galeri A, İzmir

 

2016,

"Artist Talk"

 Sanatta Görünürlük Festivali, İzmir

 

2016,

"Duo"

 Norbert Stammberger (Soprano Sax) 

 MultiRaid International Non Music Festival, İstanbul

 

2016,

"Pervasız"         

 SzoloDuo Dance Festival, Budapest

 

2016,

"Pervasız"

 Tatavla Sahne, İstanbul

 

2016,

"Kuytu"

 Azize Kafe, İzmir

 

2015,

"Pervasız"

 Büyük Kardıçalı Han, İzmir

 

2015,

((t))izzz: Yüksek Frekanslı Ses Performans Proje

 Büyük Kardıçalı Han, İzmir

 Koreograf

 

2015,

“Ultimate Moment”

 Sokakişi Tiyatro Festivali

 İstanbul

 

2015,

"DİŞİ”

 Tiyatro Nieonor, İzmir

Dansçı

 

2015,

Mambo Varesa Project, Norbert Stammberger

 Avrupa Turnesi (Münih, Sardunya Adası, İzmir, İstanbul)

 

2015,

“Designed For Touch”

 V4 International Performance Biennal

 Prague, Czech Republic

 

2014,

“Embadiment of Ubcenses”

 Uluslararası Türkiye Polonya Dans Projesi

 İzmir Güncel Sanat Triennali , İzmir

 

2014,

“Doğaçlama Dans Performansı”

 İzmir Konak Belediyesi Basmane Günleri, İzmir

 

2014,

“Pervasız”

 Dünyanın Müziği Sokakta Festivali, İzmİR

Mardin Artuklu Üniversitesi, İzmir

 

2013,

‘’percolatıon’’, ‘’janush’’

Görünürlük Festivali, CATI (Çağdaş Dansçılar Derneği), İstanbul

 

2013,

’friendly ghost in your own time making’’

In Szolo Duo International Festival,Mu theater Budapest-Hungary

 

2012,

‘’deneysel’’

 Ege Sanat Merkezi,Izmir-Turkey

 

2012,

’blind belongings with the velocity of circled knives ‘’

 Theater  Negocio , Lisboa -Portugal

 

2012,

‘’percolation/Süzülme’’

In Springdance Festival 2012 Utrecht, Holland

EIM Europe in Motion  Residency

 

2012,

‘’reservoir’’

 As a guest choreographer

In Szolo Duo International Dance Festival 2012 Gala Evening  Budapest,Hungary

 

2011,

‘’janush’’

 Solo works by PEPCC in Espaco Alkantara ,Lisbon – Portugal

 

2011,

“They are mute and shout a lot”

 in Forum Dança Lisbon/Portugal

 Recreation of  the original piece of Vera Mantero ‘one mysterious thing’

 

2011,

“Percolation /Suzulme”

 in Szolo Duo International Dance Festival  Budapest / Hungary

The Best Solo Performance Award

 

2010,

“Percolation / Suzulme “

 Dans Platformu Istanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti

 Uskudar Devlet Tiyatrosu, Istanbul

 

2009, 

“Never Ending Story”

 Jarmila Jerabkova Award International Choreography Competition of New Europe Dance Festival

(Duncan Center Theater Prague, Czech Republic)

2009,

“Kabuk”

 Jarmila Jerabkova Award International Choreography Competition of New Europe Dance Festival

(Duncan Center Theater Prague, Czech Republic)

 

2009,

“Yol”

ODTÜ'10, Uluslararası Dans Festivali (Ankara, Turkey)

 

2007,

“Karanlık Oda”

ÇATI (Çağdaş Dansçılar Derneği Istanbul)              

KARGART (Çağdaş Dans Platformu Istanbul)

 1. Gepgenc Festival, Bilgi Universitesi, İstanbul

“Dream” Istanbul Uluslararsı Dans Filmleri Festivali (Izmir)

 

2004 – 2007,

7, 8 ve 9.. ODTÜ Uluslararası Çağdaş Dans Festivali (Ankara)

Dansçı olarak:

2014,

Martha Graham Dance Company Panorama Project

İKSEV İzmir Festivali, İzmir

 

2013,

‘’Piraye’ ye Mektuplar’’

Neslihan Öztürk-Güzelyalı Kültür Merkezi,İzmir

 

2012,

‘’Site-specific project’’ - in the Almirente Reis Street in Anjos

By Maria Varbanova- Lizbon (Portekiz)

 

2008,

“Gehirn”

 By Rebekka Esther - Theater Kreuzberg (Berlin - Tacheles, Germany)

 “Wenn Alle Stricke Reissen”

 By Rebekka Esther - Theater Kreuzberg (Germany)

2007,

“Illusıon” (Dance movie)

Istanbul Uluslararsı Dans Filmleri Festivali (Izmir)

 

1999 - 2005,

FolkDance Performances

(International Du Rouergue France)